هر چه بیشتر یاد بدهید بیشتر یاد می گیرید.مجله آموزشی آسان بود

پذیرش ۸۵ درصدی دانشگاه ها بر اساس سوابق تحصیلی

تمام جزئیات پذیرش بدون کنکور دانشگاه‌ها/متقاضیان از ۲۰ اسفند آماده باشند

طبق اعلام وزیر آموزش‌وپرورش در کنکور ۹۸، ۸۵ درصد ظرفیت پذیرش دانشگاهها براساس سوابق تحصیلی تکمیل می‌شود. بر این اساس داوطلبان متقاضی پذیرش رشته محل‌های صرفا بر اساس سوابق تحصیلی نیازی به شرکت در کنکور ۹۸ ندارند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی تسنیم، سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: ” امروز چهارشنبه ساعت ۶٫۳۰ صبح جلسه تعیین تکلیف نهایی کنکور سال آینده برگزار شد. ورود به ۸۵ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها نیاز به شرکت در کنکور و تحمل اضطراب‌های طاقت‌فرسا ندارد و صرفاً سوابق تحصیلی ملاک عمل است.

از همراهی وزارت علوم برای این موفقیت متشکرم؛ خداحافظ کنکور”.

آنگونه که وزیر آموزش‌وپرورش می‌گوید؛ ۸۵ درصد ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها بدون کنکور تکمیل می‌شود اما این مسئله ماجرای جدیدی نیست و سال‌های گذشته نیز ۸۵ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها به این شیوه تکمیل می‌شد.

تفاوت پذیرش دانشجو از طریق سوابق تصحیلی در کنکور ۹۸  آن هم بدون شرکت در آزمون سراسری در مقایسه با سال‌های قبل چیست؟

طبق اعلام سازمان سنجش،  براساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو مصوب  ۱۰ شهریور ماه ۱۳۹۲ و مصوبات پانزدهمین و شانزدهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو باید پذیرش حداقل ۸۵ درصد از ظرفیت پذیرش دانشجو در کل کشور در تمام زیر نظام‌های آموزش عالی صرفاً براساس سوابق تحصیلی با ملاک معدل کتبی دیپلم داوطلبان و بدون نیاز به شرکت در کنکور انجام ‌شود بنابراین با توجه به مصوبات فوق پذیرش رشته محل‌های صرفا سوابق تحصیلی مستقل از کنکور انجام خواهد شد و آزمون سراسری برای مابقی رشته محل‌هایی که پذیرش آنها از تلفیق نمره کنکور و سوابق تحصیلی است برگزار می‌شود و از سال ۱۳۹۸ و بعد از آن پذیرش صرفا سوابق تحصیلی با توجه به قوانین و مقررات مربوطه مستقیما توسط دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی خواهد بود که محورهای مهم این روش عبارتند از: 

۱- داوطلبان برای اخذ پذیرش باید، طبق فراخوان دانشگاه‌ها و مؤسسات پذیرنده، مدارک لازم را در زمان تعیین شده به دانشگاه‌ها و مؤسسات ارسال کنند. دانشگاه‌ها و مؤسسات باید با رعایت تمام قوانین و مقررات مربوطه مانند سهمیه‌بندی نسبت به پذیرش دانشجو در سقف ظرفیت تعیین شده توسط شورای گسترش آموزش عالی اقدام و نسبت به ثبت‌نام مشروط پذیرفته‌شدگان اقدام و اسامی آن‌ها را برای تائید به سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کنند.

۲- در این روش داوطلبان می‌توانند به چندین دانشگاه یا مؤسسه پذیرنده موجود در اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درخواست پذیرش دهند ولی در نهایت فقط می‌توانند در یکی از رشته محل‌هایی که با پذیرش آن‌ها موافقت شده است، ثبت‌نام و ادامه تحصیل دهند. 

۳- سایر شرایط و ضوابط در اطلاعیه ها و دفترچه های راهنمای پذیرش صرفا سوابق تحصیلی از طریق سازمان سنجش آموزش کشور اعلام خواهد شد.

با توجه به موارد فوق پذیرش دانشجوی صرفا سوابق تحصیلی در بهمن ماه ۹۷ و مهر ماه سال ۹۸در دو بخش به صورت زیر خواهد بود:

 پذیرش صرفا سوابق تحصیلی برای بهمن ماه ۹۷ 

اطلاعیه مربوط به نحوه پذیرش و شرایط و ضوابط داوطلبان و نحوه درخواست پذیرش از موسسات و مدارک و سوابق موردنیاز در اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در تاریخ ۲۵ دی ماه ۱۳۹۷ منتشر می‌شود.

داوطلبان واجد شرایط و متقاضی پذیرش بهمن ماه از تاریخ ۲۹ دی لغایت ۶ بهمن ماه برای پذیرش به موسسات پذیرنده که در اطلاعیه ۲۵ دی ماه منتشر می‌شود مراجعه خواهند کرد.

 اطلاع رسانی به پذیرفته‌شدگان مشروط توسط دانشگاه در تاریخ ۶ تا ۱۰ بهمن صورت خواهد گرفت.

پذیرش صرفا سوابق تحصیلی برای مهرماه ۹۸

اطلاعیه به انضمام دفترچه راهنمای پذیرش صرفا سوابق تحصیلی برای سال ۱۳۹۸ در اواسط بهمن ماه ۱۳۹۷ توسط سازمان سنجش آموزش کشور منتشر خواهد شد.

تمام شرایط و ضوابط و نحوه مراجعه، مدارک و مستندات لازم برای اخذ پذیرش توسط موسسات در اطلاعیه مذکور درج خواهد شد.

زمان مراجعه داوطلبان برای اخذ پذیرش رشته محل‌های صرفا سوابق تحصیلی از ۲۰ اسفند ۹۷ تا اواخر مرداد ۹۸ خواهد بود.

داوطلبان متقاضی پذیرش رشته محل‌های صرفا سوابق تحصیلی نیازی به شرکت در کنکور سراسری سال ۱۳۹۸ که ثبت‌نام آن از تاریخ ۲۴ بهمن تا دوم اسفند ۹۷ است، ندارند و مطابق اطلاعیه مذکور و اطلاعیه‌های بعدی سازمان سنجش آموزش کشور اقدام کنند.

پذیرش رشته محل‌های صرفا سوابق تحصیلی در دانشگاه آزاد اسلامی مطابق ضوابط سایر دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و برای پذیرش در بهمن ۹۷ و مهر ۹۸ نیز همزمان با پذیرش سایر موسسات است که در اطلاعیه‌های بعدی اعلام خواهد شد.

در خصوص نحوه پذیرش صرفا سوابق تحصیلی در سایر آزمون‌ها ( فنی‌و حرفه‌ای، کاردانی به کارشناسی و  جامع علمی کاربردی اعم از کاردانی و کارشناسی ناپیوسته ) متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد.

مافیا کنکور ۳ بار تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور سال جاری را توانست تغییر دهد

سرپرست معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به وجود مافیا کنکور در کشور گفت: مافیا کنکور ۳ بار تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور سال جاری را توانست تغییر دهد.

به گزارش گروه آموزش خبرگزاری برنا، عبدالرسول عمادی با اشاره قانون سنجش و پذیرش دانشجو گفت: وزارت آموزش‌وپرورش و وزارت علوم در پیش بردن مصوبه مجلس، حضور و مشارکت داریم.

 

وی در پاسخ به این پرسش که مافیای کنکور چه کسانی هستند، گفت: کنکور یک واقعیتی است که چندین دهه است توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می‌شود اما در کنار برگزاری کنکور، فعالیت‌هایی برای ورود به کنکور همیشه در جریان بوده است و بخشی از فعالیت‌های ذکرشده سالم است و مؤسساتی تشکیل‌شده و نسبت به تدوین کتب و برگزاری آزمون اقدام می‌کنند اما در کنار آن، فعالیت‌ها و رقابت‌های ناسالم است که ما تعبیر به مافیای کنکور کنیم؛ این مافیای کنکور به افزایش هزینه‌ها، استرس و فضای ناسالم منجر می‌شود و تا زمانی که از شدت و حدت کنکور کاسته نشود، همچنان فضای ناسالم وجود دارد.

وی ادامه داد: به دلیل گردش مالی سنگین در جریان کنکور، اقدام به تبلیغات ناسالم در فضای عمومی، شهرها و به‌ویژه رسانه ملی صورت می‌گیرد که باید رسانه ملی پالایشی نسبت به تبلیغات انجام دهد؛ البته در این راستا نشست‌ها و نامه‌نگاری با رسانه ملی شده است.

رئیس مرکز سنجش آموزش‌وپرورش افزود: مافیای کنکور وجود دارد و معتقدیم اگر قانون سنجش و پذیرش کنکور اجرا شود، می‌تواند تب کنکور را کنترل کند.

عمادی در مورد مافیای کنکور گفت: از جریان ناسالم در موضوع کنکور به‌عنوان مافیای کنکور یاد می‌کنیم یعنی عنوان مافیای کنکور برای هر فعالیت ناسالم استفاده می‌شود و معتقدیم در بحث کنکور شکل‌گرفته است.

سرپرست معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش به قانون سنجش و پذیرش کنکور که در سال ۹۲تصویب شد، اشاره کرد و افزود: روح قانون سال ۹۲پذیرش دانشجو بر اساس سوابق تحصیلی است که سه شیوه دارد؛ در شیوه اول ورود دانشگاه از طریق سوابق تحصیلی مطلق است و حداقل ۸۵درصد ظرفیت دانشگاه‌ها از این طریق یعنی کارنامه امتحان نهایی صورت می‌گیرد؛ در شیوه دوم، سوابق تحصیلی به‌علاوه نمرات آزمون عمومی و شیوه سوم، سوابق تحصیلی به‌علاوه آزمون عمومی و تخصصی است.

وی بابیان اینکه هدف از قانون سنجش و پذیرش دانشجو این بود که اثرات کنکور از سر دانش‌‌آموزان کم شود، اضافه کرد: سال ۹۵یک اصلاحیه در قانون سنجش و پذیرش دانشجو صورت گرفت که برای تعدادی از دروس متوسطه امتحان نهایی گرفته شود و همه دروس نباشد چون معقول نبود که همه دروس باشد و اثرات روانی بر دانش‌آموزان داشت اما اگر شورای سنجش و پذیرش مصلحت بداند که دروس بیشتری نهایی شود، ما اجرا می‌کنیم.

بدون کوچک کردن کنکور نمی‌توانیم مشکل مافیای کنکور را حل کنیم

عمادی بابیان اینکه بدون کوچک کردن کنکور و اعمال سوابق تحصیلی نمی‌توانیم مشکل مافیای کنکور را حل کنیم، اظهار کرد: ما در فعالیت مؤسسات آموزشی آزاد، مجوزهای آموزشی را می‌دهیم و رفتار و فعالیت آن‌ها را نظارت می‌کنیم اما مؤسساتی هستند که از ما مجوز نگرفتند.

وی با تأکید براینکه وقتی جریان بزرگی مانند کنکور راداریم، تب کنکور کاهش پیدا نمی‌کند و مافیا فعال‌تر می‌شوند، افزود: به همین دلیل است که وقتی بحث سوابق تحصیلی مطرح می‌شود، عده‌ای فشار وارد می‌کنند و البته زورشان هم زیاد است.

رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش‌وپرورش اضافه کرد: یک سیاست ملی باید برای حل مشکل مافیا باشد که البته قانون سنجش و پذیرش دانشجو هست؛ مافیا نفوذ دارد و اگر قانون را به‌خوبی اجرا کنیم، پیامدهای کنکور کمتر می‌شود؛ ما به‌جای رد آن، باید قانون را به‌خوبی اجرا کنیم.

وی تصریح کرد: شورای سنجش و پذیرش دانشجو باید از همان اول که به‌تدریج صندلی‌های دانشگاه را از کنکور آزاد می‌کرد، این موضوع را مدیریت می‌کرد و امسال این رشته‌های آزاد از کنکور، پذیرشش به دانشگاه‌ها واگذار شد.

عمادی بابیان اینکه رشته‌های آزاد از کنکور باید ۵سال پیش اعلام می‌شد، گفت: داوطلبان برای شرکت رشته‌های آزاد از کنکور باید در کنکور ثبت‌نام ‌کنند اما چرا باید برای این رشته‌ها هزینه روانی و مالی تحمیل شود و بعد بگوییم پول ثبت‌نام کنکور را بدهید؛ معتقدم شورای سنجش نتوانسته است این موضوع را به‌درستی مدیریت کند.

وی ادامه داد: امسال اگر این اتفاق بیفتد و رشته محل‌های آزاد از کنکور اعلام شود، دانش‌‌آموزان برای رشته‌های موردنظر خود به دانشگاه‌های این رشته‌ها مراجعه کرده و بر اساس سوابق تحصیلی ثبت‌نام می‌کنند.

 فشار کنکور در رشته تجربی

سرپرست معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش تصریح کرد: نقدم نسبت به اجرای قانون سنجش و پذیرش به خود شوراست. ما می‌گوییم همه مجبور نباشند در کنکور ثبت‌نام کنند؛ در شورای سنجش و پذیرش به‌درستی به مردم اطلاع نمی‌دهیم که حتماً نباید در کنکور ثبت‌نام کنید و فردی که علاقه‌مند است در دانشگاه نزدیک خانه‌اش، ثبت‌نام کند، نگران نباشد. ما آن‌قدر رشته محل و صندلی اضافه در دانشگاه‌ها داریم که واقعاً داوطلبان می‌توانند در آن درس بخوانند.

رقابت ۷۰۰ هزار نفر برای ۱۰ هزار صندلی دانشگاهی

وی بابیان اینکه فشار کنکور روی رشته تجربی است و این موضوع هم باید کنترل شود، اظهار کرد: ۷۰۰هزار نفر برای ۱۰هزار صندلی رقابت می‌کنند یعنی ۷۰نفر برای یک صندلی رقابت می‌کنند و یک نفر پذیرفته می‌شود و ۶۹نفر دیگر سرخورده می‌شوند.

در تبلیغات مؤسسات آموزشی نباید با پول دادن قادر به انجام هر کاری باشند

عمادی درباره تبلیغات مؤسسات آزاد گفت: تبلیغات مؤسسات باید تابع ضوابط قانونی باشد و تبلیغات در شهر را مدیریت شهری باید نظارت کند تا به توازن فرهنگی آسیب نزنند. مثلاً یک موسسه آموزشی آزاد نمی‌تواند به شهرداری پول دهد که تمام آگهی‌نماها را در اختیار داشته باشد بلکه هر چیزی باید توازن داشته باشد.

وی افزود: در استان‌ها نیز شورای فرهنگ عمومی وجود دارد که مدیران استانی عضو هستند و باید نظارت کنند؛ به‌هرحال جامعه به انواع تبلیغات فرهنگی و آموزشی نیاز دارد؛ در مورد صداوسیما و رسانه ملی، همان‌طور که آقای خدایی گوشزد کردند باید تبلیغات در رسانه ملی مورد تأیید وزارتخانه ذی‌ربط برسد و در مورد موضوع ما نیز هم آموزش‌وپرورش و آموزش عالی باید نظر دهند.

حذف کنکور داستانی طولانی و بی سرانجام که گویی تمهیداتی جدید آن را در مسیر اجرا و سامان گرفتن به جریان انداخته است.

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، «کنکور حذف می‌شود»؛ داستانی تکراری و بی سرانجام که که هر از گاهی صحبت از آن می‌شود، اما هنوز بعد از سال‌ها به هیچ نتیجه ای نرسیده است و فقط در حد صحبت و قوانین بدون اجرا روی کاغذ جا خشک کرده است.

این ماراتن علمی چنان در کشور ریشه دوانده است که به‌سادگی توان حذف آن وجود ندارد و حتی سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورشکه طی زمان فعالیتش به عنوان وزیر مدعی و پیگیر حذف آزموناست با توجه به گستردگی مافیای موجود در این آزمون از حذف آن اظهار ناتوانی کرده است و معتقد است که موسسات کنکوری کُتشان را در آورده‌اند و آماده یک کشتی جانانه با آموزش و پرورش هستند.

نه تنها آموزش و پرورش بلکه مجلس، شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت علوم هم درباره حذف کنکور اظهاراتی را داشتند، اما همچنان این غول بی شاخ و دم بر نظام آموزشی کشور سایه انداخته است و قصد جدا شدن از آن را ندارد و در این میان نوجوانان و جوانان بسیاری بهترین سال‌های عمر خود را برای رسیدن به کرسی‌های دانشگاه تلف می‌کنند و با استرس زیاد تحصیل می‌کنند تا بتوانند یکی از کرسی‌های دانشگاه‌های مطرح و رشته‌های خوب دانشگاهی را تصاحب کنند که گاه در این مورد مغلوب می‌شوند.

معادله پیچیده اعمال سوابق تحصیلی در کنکور
حذف کنکور در دهه ۹۰ شکل جدی به خود گرفت و نمایندگان مردم در مجلس به دنبال راه حلی برای این مشکل بودند به همین جهت تاثیر سوابق تحصیلی برای ورود به دانشگاه مورد توجه قرار گرفت و قانون مربوط به تأثیر سوابق تحصیلی در سال ۹۲ به تصویب رسید و این قانون در سال ۹۳ و ۹۴ با تأثیر قطعی ۲۵ درصدی اجرایی شد اما با شکایت از این روند در دیوان عدالت اداری قانون با تغییراتی مواجه شد و مصوبه جدید شکل گرفت که تأثیر سوابق تحصیلی در سال ۹۵ با تأثیر مثبت باشد و این روند برای کنکور سال‌های ۹۶ و ۹۷ هم اجرا شد.

برای کنکور ۹۸ بحث و بررسی های بسیاری در این مورد شکل گرفت تا در نهایت و بعد از کشمکش های بسیار درنهایت تاثیر قطعی سوابق تحصیلی به تاثیر مثبت تغییر یافت و داوطلبان برای کنکور مانند سال های قبل عمل خواهند کرد هر چند که آموزش و پرورشی ها از این نوع اعمال سوابق تحصیلی ناراضی بودند حتی وزیر آموزش و پرورش در یکی از سخنرانی ها درباره امتحانات نهایی و حذف کنکور گفته بود که اگر این نمرات در کنکور اثر نداشته باشد برگزاری امتحان نهایی صرف هزینه بی جهت است اما در نهایت شورای سنجش و پذیرش و نمایندگان مجلس توانستند حرف خود را به کرسی بنشانند.

هرچند پیش از این مهدی نوید ادهم دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش گفته بود که تأثیر مثبت سوابق تحصیلی به منزله بی اعتباری سوابق تحصیلی، برنامه درسی و تلاش‌های دانش‌آموز و معلمان در مدرسه است، تصریح کرد: این رویکرد به بی‌عدالتی آموزشی دامن می‌زند و افرادی در کنکور موفق خواهند شد که با بنیه مالی قوی مهارت‌های تست‌زنی و تحصیلی را آموخته باشند و به کمک مافیای کنکور رتبه‌های خوبی کسب می‌کنند.

داستان پر پیچ و خم حذف کنکور برای سال آینده گویی تمامی ندارد و داوطلبان هر آن خبری جدید در این مورد دریافت می‌کنند و بعد از تغییر در سیاست اعمال سوابق تحصیلی، منصور غلامی وزیر علوم از پذیرش حداقل ۸۵ درصد تمامی ظرفیت‌های آموزش عالی در دانشگاه‌های دولتی، آزاد اسلامی، پیام نور، مؤسسات غیرانتفاعی، فنی و حرفه‌ای و جامع علمی کاربردی براساس سوابق تحصیلی خبر داد و گفت: داوطلبان متقاضی رشته محل‌های اعلامی هر دانشگاهی ضرورتی به ثبت‌نام و شرکت در کنکور سراسری ندارند و لیست رشته‌محل‌های دانشگاهی تا آخر دی ماه قبل از ثبت‌نام کنکور سراسری از طریق سازمان سنجش و آموزش کشور اعلام می شود.

این خبر برای داوطلبان کنکوری خبری خوش به حساب می آمد و از طرفی پای مافیا از نظام و تعلیم و تربیت تا حدی کوتاه می‌شد اما خلف وعده درباره انتشار فهرست رشته محل ها باز هم نگرانی برای دانش آموزان سال های پایانی دبیرستان و داوطلبان کنکور به همراه داشت همچنین در صحبت های وزیر علوم توضیحی کامل از چگونگی این اعمال سوابق تحصیلی به میان نیامده بود.

وزیر آموزش و پرورش خداحافظی با کنکور را رسانه ای کرد

در حالی که داوطلبان کنکوری همچنان بلاتکلیف از اوضاع کنکور بودند و حذف یا کمرنگ شدن این غول بی شاخ و دم را باز هم صرفا یک وعده می دانستند اما آخر هفته گذشته بود که وزیر آموزش و پرورش در حساب شخصی توئیتر خود با هشتگ خدافظ کنکوراز سر و سامان دادن به این آزمون خبر داد و نوشت: «امروز چهارشنبه ساعت ۶:۳۰ صبح جلسه تعیین تکلیف کنکور سال آینده برگزار شد.

ورود به ۸۵ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها نیازی به شرکت در کنکور و تحمل اضطراب‌های طاقت فرسا ندارد و صرفا سوابق تحصیلی ملاک عمل است.»

البته در این پیام کوتاه توئیتری باز هم سوالاتی برای دانش آموزان و داوطلبان کنکور مطرح بود و شائبه هایی برای آنها شکل گرفت اما سازمان سنجش در باره شرایط این قانون اعلام کرد که اطلاعیه مربوط به نحوه پذیرش و شرایط و ضوابط داوطلبان و نحوه درخواست پذیرش از موسسات و مدارک و سوابق موردنیاز در اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در تاریخ ۲۵ دی ماه ۱۳۹۷ منتشر می‌شود و داوطلبان واجد شرایط و متقاضی پذیرش بهمن ماه از تاریخ ۲۹ دی تا ۶ بهمن ماه برای پذیرش به موسسات پذیرنده که در اطلاعیه ۲۵ دی ماه منتشر می‌شود مراجعه خواهند کرد.

داوطلبان متقاضی پذیرش رشته محل‌های صرفا سوابق تحصیلی نیازی به شرکت در کنکور سراسری ۹۸که ثبت‌نام آن از تاریخ ۲۴ بهمن تا دوم اسفند ۹۷ است، ندارند.

اعمال سوابق تحصیلی و نگرانی از نمره فروشی

اعمال سوابق تحصیلی برای ورود به ۸۵ درصد از رشته‌های دانشگاهی نقطه عطفی برای داوطلبان کنکور حساب می‌شود، اما برخی از آن‌ها اعمال سوابق تحصیلی را نگران کننده می‌دانند و معتقدند که مدارس غیر دولتی با توجه به کیفیت آموزشی و روند نمره‌دهی موفقیت بیشتری را کسب خواهند کرد و حتی برخی دیگر معتقدند که حذف کنکور و اعمال سوابق تحصیلی نه تنها منجر به عدالت آموزشی و بهبود وضعیت نظام تعلیم و تربیت می‌شود بلکه باعث شده تا مافیای کنکور که تا پیش از این بیرون از مدارس وجود داشته اند حالا به داخل مدرسه راه پیدا کنند و از طریق نمره فروشی بخواهند برای دانش آموزان بازار مکاره ای ایجاد کنند.

از طرفی در سال‌های قبل امتحانات نهایی با مشکلاتی مواجه بود و در برخی از سال‌ها شاهد فروش سوالات امتحانی بودیم که این مشکل در نهایت با دخالت آموزش و پرورش و حتی مجلس تا حدی سامان پیدا کرد.

یکی از گره های حذف کنکور هم همین امتحانات نهایی و کیفیت طراحی و برگزاری آن است که عبدالرسول عمادی رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش درباره امنیت امتحانات نهایی گفته بود با اتخاذ روش‌های جدید از هر گونه فروش سوالات امتحانی و تقلب در این مورد جلوگیری می‌کنیم و فروش سوالات امتحانی را به همه حوزه امتحانی تعمیم نداده بود.

مهدی بهلولی کارشناس آموزشی  درباره نگرانی داوطلبان کنکور نسبت به اعمال سوابق تحصیلی و نمره فروشی و تاثیر مدارس غیردولتی در ارتقای کیفیت نمرات دانش آموزان اظهار کرد: رمز و راز مدارس غیردولتی و موفقیت آن‌ها در فرآیند‌های آموزشی گزینش است؛ در واقع مدارس غیر دولتی که از نظر فضای آموزشی و تامین امکانات مشکلی ندارد با برگزاری آزمون‌های ورودی دانش آموزانی که استعداد و توانایی بالایی دارند جذب کرده بنابراین خروجی آن‌ها هم به نتایج قابل قبولی دست می‌یابند.

وی ادامه داد: البته نباید از این موضوع غافل شویم که تمام مدارس غیردولتی هم موفق نیستند و می‌توان آن‌ها را به ۲ دسته تقسیم کرد؛ برخی از مدارس غیردولتی حتی از مدارس دولتی هم نتایج ضعیف تری دریافت می‌کنند بنابر این شرایط نمی‌توان از این موضوع نگران بود که مدارس دولتی از مدارس غیردولتی باز می‌مانند.

کنکور خط دهی به نظام آموزشی است

این کارشناس آموزشی با اشاره به اینکه موافق حذف کنکور است، تصریح کرد: این آزمون آثار منفی بسیاری در نظام آموزشی دارد که یکی از بارزترین این عوارض خط دادن به آموزش است؛ البته تمام آزمون‌های هماهنگ این اثر را دارند، ولی حذف تمام آنها به یکباره ممکن نیست و باید به تدریج این آزمون‌های هماهنگ کم شود همچنین باید سعی کنیم تا آزمون‌ها از حالت تستی فاصله بگیرد.

وی با اشاره به این طرح به آموزش کیفی در مدارس کمک می کند، تصریح کرد: با توجه به اینکه آزمون های هماهنگی کشوری ملاک عمل در ورود داوطلب به دانشگاه است، بنابراین کیفیت آموزشی مدارس در کسب نتیجه بهتر کمک کننده است.

بهلولی با اشاره به اینکه به نظر می‌رسد این طرح برای داوطلبان کنکوری طرحی مناسب است، تصریح کرد: معمولاً می توان به اصالت نمرات حوزه‌های تصحیح تکیه کرد البته باید نظارت بر روند اجرای آزمون‌ها بیشتر شود تا مانند سال‌های گذشته شاهد فروش سوالات امتحانی یا لو رفتن سوالات مشابه نباشیم همچنین پیشنهاد می‌شود برای بهبود شرایط، امتحانات نهایی به پایه‌های پایین‌تر هم تسری پیدا کند.

کاهش سلطه کنکور به حذف آن منجر می‌شود؟

مجتبی‌ شریعتی ‌نیاسر معاون آموزشی وزارت علوم درباره سازوکار حذف کنکور پیش تر گفته بود که حذف کنکور تا سه سال آینده امکان ندارد و آنچه در مورد حذف کنکور هدف است، حذف کامل آن است، اما مراحل و چگونگی فرآیند آن باید بررسی شود.

حذف کنکورمی تواند پای مافیای آن را از مدارس کوتاه کند و تنزل کیفیت آموزشی که محدود به چند تست بیشتر زدن شده است، تا حدی سامان دهد اما این مساله زمانی محقق خواهد شد که عدالت آموزشی و سطح کیفی تمام انواع مدارس هم به همان نسبت ارتقا یابد از طرفی رقابت بر سر رشته محل‌های باقی مانده که تماما رشته های محبوب و دانشگاه های برند را شامل می شوند هنوز تب کنکور را آنطور که باید و شاید پایین نیاورده است و برای این ظرفیت هم باید فکری شود.

منبع:باشگاه خبرنگاران

پذیرش بدون کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی محدودیت سنی ندارد

مدیر کل دفتر برنامه ریزی وزارت علوم تصریح کرد: پذیرش بدون کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی محدودیت سنی ندارد و بازماندگان سال‌های قبل هم می‌توانند بر اساس سوابق تحصیلی در دانشگاه‌ها پذیرش شوند.

به گزارش افکارنیوز، محمدرضا آهنچیان درباره شرایط و ضوابط جذب ۸۵ درصد ورودی دانشگاه‌ها بر اساس سوابق تحصیلی بیان کرد: پذیرش بدون کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی محدودیت سنی ندارد و بازماندگان سال‌های قبل هم می‌توانند بر اساس سوابق تحصیلی در دانشگاه‌ها پذیرش شوند.

وی در ادامه تاکید کرد: پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی فقط در دوره کارشناسی است و شامل سایر مقاطع نمی‌شود.

مدیر کل دفتر برنامه ریزی وزارت علوم در ادامه افزود: رقابت بر سر ۱۵ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها و رشته‌ها پر طرفدار که رقابت در آنها زیاد است از سوی سازمان سنجش و آموزش کشور بر اساس سوابق سال‌های گذشته مشخص می‌شود. این رقابت بیشتر بر سر رشته‌های پزشکی دندان پزشکی و … است.

آهنچیان در ادامه اشاره کرد: متقاضیان برای ورود به دانشگاه می‌توانند از هر دو مسیر برای ورود به دانشگاه استفاده کنند به این صورت که هم می‌توانند در کنکور شرکت کنند و هم می‌توانند بر اساس سوابق تحصیلی رشته در رشته مدنظر خود تحصیل کنند.

آهنچیان در ادامه اظهار کرد: جنسیت در پذیرش بدون کنکور دانشگاه‌ها اصلا مهم نیست جز رشته‌هایی که از گذشته هم فقط مرد جذب می‌کرده اند.

وی افزود: در سه سل آخر تحصیل باید بین دانش آموزان رقابت باشد نه در سال آخر و در هیچ کجای جهان چیزی شبیه کنکور که در کشور ما برگزار می‌شود وجود ندارد. کنکور از سال ۱۳۴۷ در کشور ما اجرایی شد و امسال پنجاهمین سال برگزاری کنکور را در کشور داشتیم.

وی مهمترین مشکل کنکور را حافظه پروری و تست زدن‌های متوالی دانست و بیان کرد: سال ۹۸ آغاز حذف کنکور است و پیش بینی می‌شود حذف کنکور ۵ سال طول بگشد.

صداوسیما نباید بدون مجوز آموزش‌وپرورش تبلیغات مؤسسات آموزشی را پخش کند.

رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش‌وپرورش بابیان اینکه صداوسیما نباید بدون مجوز آموزش‌وپرورش تبلیغات را پخش کند و تخلف است، گفت: در این خصوص مکاتبه‌ها و نشست‌هایی صورت گرفته است و در چند روز آینده نیز نامه‌ای با امضای وزیر آموزش‌وپرورش به دستگاه‌ها ارائه می‌شود.

وی در خصوص اینکه چقدر از درآمد مؤسسات آموزشی آزاد به جیب آموزش‌وپرورش می‌رود، اظهار کرد: آموزش‌وپرورش یک دستگاه مطلقاً دولتی است و بیشتر بودجه آن صرف حقوق و مزایای پرسنل می‌شود؛ از محل ثبت‌نام کلاس‌ها و برگزاری‌های آزمون مؤسسات آزاد نیز ۴درصدی به‌حساب متمرکز می‌رود و به خزانه واریز می‌شود که میزان آن در اختیار سازمان مدارس غیردولتی و مشارکت‌های مردمی است.

مافیا کنکور ۳بار تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور سال جاری را توانست تغییر دهد

عمادی درباره مافیای کنکور افزود: منظور از مافیا، فرآیندهای خارج از آموزش‌وپرورش و کنکور است. مافیای کنکور، تبی است که نمی‌خوابد و به انواع مختلف فشار وارد می‌کند و همین امسال می‌بینید که ۳بار تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور تغییر کرد.

تأثیر مثبت سوابق تحصیلی یعنی بی‌تأثیری اعمال سوابق تحصیلی

وی بابیان اینکه تأثیر سوابق تحصیلی مثبت یعنی بی‌تأثیری است، گفت: وقتی می‌گوییم تأثیر مثبت یک‌جور تعارف است یعنی تب کنکور گرم باشد و همچنان فعالیت مؤسسات کنکوری ادامه یابد.

سرپرست معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش درباره تأمین زیرساخت‌های آموزش‌وپرورش برای امتحانات نهایی اظهار کرد: سوابق تحصیلی از تعدادی از دروس ۳سال آخر متوسطه است که برای آن‌ها امتحان نهایی برگزار می‌شود؛ فرآیند امتحانات دقیق‌تر شده است و به‌صورت الکترونیکی در حال حاضر انجام می‌شود حتی تصحیح امتحانات نیز دستی نیست.

وی با تأکید براینکه در برگزاری امتحانات نهایی عدالت آموزشی وجود دارد و تمام دانش‌آموزان در هر نقطه کشور از یک کتاب امتحان می‌دهند، افزود: تصحیح امتحانات درگذشته دستی بود و مصحح اول‌نظرش را روی برگه می‌نوشت و مصحح دوم، نظر مصحح اول را می‌دید اما اکنون این روند الکترونیکی است و برگه در اختیار دو مصحح به‌طور جداگانه است و تصحیح یکدیگر را نمی‌بینند؛ اگر نتایج مانند هم نبود، به تصحیح کنندگان برای تصحیح دوباره برمی‌گردد و اگر باز هم این مشکل بود، مصحح سوم، نظر می‌دهد.

عمادی در خصوص ترمیم معدل نیز گفت: کلمه ترمیم معدل درست نیست بلکه ارتقای نمره است و در معدل دیپلم تأثیر ندارد و دانش‌آموزان می‌توانند یکبار در این شرایط شرکت کنند و نمره سوابق تحصیلی را تغییر دهند.

وی درباره تأثیر نمره‌های یکسان مانند ۲۰و انتخاب در کنکور گفت: آنچنان که گفته می شود معدل ۲۰در آموزش و پرورش زیاد داریم، اینگونه نیست و اگر سابقه تحصیلی در انتخاب رشته مورد نظر کفایت نکند، از آزمون عمومی و اختصاصی کمک گرفته می‌شود.

رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش درباره مجوز مؤسسات نیز تصریح کرد: این مجوزها به‌صورت سراسری داده نمی‌شود بلکه استانی است و یک مؤسسه برای فعالیت در کل کشور باید از تمام‌ استان‌ها مجوز بگیرد.

منبع: میزان

جزئیات بیشتر از پذیرش ۸۵ درصد دانشگاه‌ها بر اساس سوابق تحصیلی

به گزارش افکارنیوز، عبدالرسول عمادی درباره پذیرش ۸۵ درصد دانشگاه‌ها بر اساس سوابق تحصیلی بیان کرد: بر مبنای قانون سنجش و پذیرش اعمال سوابق تحصلی قرار بوداز سال ۹۲ شروع شود و در سال مقدار به آن اضافه شود که به دلایلی این امر اتفاق نیافتاد و امسال تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور ۸۵ درصد تعیین شد که مبنای آن‌ها نمرات سه سال آخر متوسطه است.

وی در ادامه با بیان اینکه این ظرفیت در چند سال آینده می‌تواند به ۱۰۰ درصد برسد گفت: برای رسیدن به این امر باید فرهنگ سازی شود تا به حذف کنکور بیانجامد، زیرا هم اکنون بیشتر دانش آموزان متقاضی رشته‌های پزشکی هستند که مانع بزرگی در سر راه کنکور است و این امر استرس و هزینه زیادی را هم به دانش آموزان و هم خانواده‌ها تحمیل می‌کند.

رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش‌وپرورش گفت: اگر ظرفیت زیر نظام‌های فنی و حرفه‌ای و علمی کاربردی را هم به این ۸۵ درصد اضافه کنیم، ۹۰ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها بدون کنکور پر خواهند شد.

عمادی در پاسخ به این سوال که مبنای بدون کنکور شدن برخی رشته‌های تحصیلی چیست؟ بیان کرد: مبنای بدون آزمون شدن رشته محل‌های دانشگاهی به این شکل است که هر رشته محلی در دانشگاه دولتی اگر تعداد داوطلبانش از ۴ برابر ظرفیت کمتر شود بدون آزمون است و هر رشته محلی در دانشگاه غیر دولتی اگر تعداد داوطلبانش از ۷ برابر ظرفیت کمتر شود این رشته‌ها بدون کنکور و صرف بر ساس سوبق تحصیلی خواهند بود. این آمار از تعداد متقاضیان کد رشته محل‌های امتحانی را سازمان سنجش ارائه می‌کند.

وی درباره فرآیند برگزاری امتحانات نهایی بیان کرد: سوالات امتحانی از وزارت آموزش به حوزه‌های اجرایی ارسال می شود و بسیار امن است؛ بنابراین شرایط برگزاری امتحان نهایی با امنیت است. امتحانات کاملا امن برگزار می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که اعمال سوابق تصیلی چرا با تاخیر انجام شد؟ گفت: بنا بود از ابتدای سال ۹۲ این طرح اجرا شود، ولی به دلیل منافع زیاد برخی افراد که از طریق برگزاری کنکور تامین می‌شود اجرای این طرح به تعویق افتاد.

وی در ادامه با بیان اینکه فعالیت زیادی کردیم تا تبلیغات کنکور را کاهش دهد که در جا‌هایی هم موفق شدیم افزود: در این مسیر تلاش کردیم دانش آموزان را آگاه کنیم که مبنای امتحانات نهایی صرفا کتاب است و نباید به تبلیغات موسسات و کتاب‌های کمک آموزشی متکی باشند.

رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش‌وپرورش افزود: ملاک و مبنای سوابق تحصیلی، امتحانات پایه نهایی دوازدهم است که معدل آن به دانشگاه‌های مجری پذیرش بدون آزمون اعلام خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

للل
  • 0
  • 105
  • 35
  • 185
  • 54