هر چه بیشتر یاد بدهید بیشتر یاد می گیرید.مجله آموزشی آسان بود
اخبار و مقاله های علمی

 

 

جانوران شیشه ای

جانورانی که بدن شیشه ای و تقریباًنامرئی  دارند

جانورانی در جهان هستند که بدنی نامرئی دارند گویی درون جسمی شیشه ای محسورند. بعضی از آنها طوری تکامل یافته اندکه اندام های درونی بدنشان کاملاً پیداست. انتخاب طبیعی دراین مورد به سویی رانده شده تا جاندار با دیده نشدن جمیعت گونۀ خود را افزایش دهد. در زیر با جانورانی اشنا می شوید گه بدن شفاف و نامرئی دارند.

جانوران زیبا و شگفت انگیز در دنیا کم نیستند.. برخی با ظاهری بسیار عجیب شبیه مخلوقات بیگانه هستند. ماهی‌های شفاف نمونه‌ای از این جانوران عجیب هستند که با بدنی شفاف ،خود را  از دید شکارچیان در امان نگه می دارند . این ویژگی مختص ماهی‌ها نیست و برخی جانورانی که در خشکی زندگانی می کنند از چنین قابلیتی برخوردار هستند.در زیر به چند نمونه از این جانداران اشاره شده است.

ماهی سر شیشه ای

FIFI (4)]

ماهی سرشیشه ای به دلیل داشتن چشمان برجسته و بشکه مانند با نام «چشم بشکه‌ای »خوانده می‌شود. این ماهی سری شفاف دارد و می‌توانید مغز آن را به‌راحتی مشاهده کنید. ماهی سرشیشه ای دارای حدود ۱۵ سانتیمتر طول است و از سال ۱۹۳۹ شناخته شده است؛ ولی اولین عکس آن در سال ۲۰۰۴ در سواحل عمیق مرکزی کالیفرنیا توسط سازمان تحقیقات آکواریومی گرفته شده است. ماهی سر شیشه ای، دهان کوچکی دارد و بیشتر بدنش توسط پولک‌های بزرگ پوشیده شده است.

نقاشی‌های قدیمی، سر شفاف ماهی را نشان نمی‌دادند؛ زیرا هنگامی که ماهی به سطح می‌آمد، این اثر از بین می‌رفت. بر اساس گزارش های علمی، از جمله خصوصیات منحصر‌به‌فرد این ماهی، کمین کردن در عمق ۸۰۰ متری در پایین‌تر از سطح نفوذ نور خورشید، داشتن دو حفره‌ی مشابه با حفره‌‌های بینی انسان در مقابل سر و داشتن غشای کریستالی مایع در برابر چشم‌‌ها به‌‌منظور محافظت از آن‌ها است. در صورتی که این غشای کریستالی پاره شود، فشار موجود در عمق بالای دریا جاندار را از پا درخواهد آورد.

مارماهی اروپایی

FIFI (7)

مارماهی‌‌های اروپایی در طول زندگی خود چندین بار تغییر رنگ می‌دهند. قبل از اینکه قسمت کناره‌ها و زیر شکم این مارماهی به رنگ زرد مایل به قهوه‌ای دربیاید، ابتدا شیشه‌ای می‌شود. آن‌ها بعد از ۵ تا ۲۰ سال زندگی در آب‌های شور، چشم‌های بزرگ‌تری پیدا می‌‌کنند و پهلوهایشان نیز به رنگ نقره‌‌ای درمی‌‌آید. در حال حاضر، مارماهی‌‌ اروپایی یکی از جانوران شگفت انگیز کشف‌شده در کره‌ی زمین است و با نام مارماهی نقره‌ای نیز شناخته می‌شوند.

پروانه‌ بال شیشه‌ای

FIFI (8)

پروانه‌های بال شیشه‌ای «The Glasswinged Butterfly» به‌عنوان یکی از  زیبا‌ترین گونه‌های پروانه به شمار می‌روند؛ که با بال‌های شفاف خود، دارای شگفتی خاصی هستند. محدوده‌ی زندگی پروانه‌های بال‌شیشه‌ای بالغ در آمریکای مرکزی از مکزیک تا پاناما است و در آمریکای جنوبی فقط در ونزوئلا مشاهده شده است. یکی از زیباترین پروانه‌های دنیا، پروانه‌ی بال شیشه‌‌ای است که بال‌های بسیار نازکی دارد و البته جنس بال‌‌هایش به‌گونه‌ای است که می‌‌توان پشت آن را مشاهده کرد. این پروانه با نام “Greta Oto” شناخته می‌‌شود.

پهنای بال این گونه ۴۹ تا ۵۰ میلی‌متر و طول پاهای پیشین این پروانه، ۲۳ تا ۲۵ میلی‌متر است. زیستگاه این حشره‌ی عجیب در جنگل‌های مرطوب و استوایی است و از شهد گیاهان همان مناطق تغذیه می‌کند. پروانه بال شیشه‌ای از تیره‌ی فرچه‌پایان و از خصلت‌های آن، مهاجرت‌های طولانی است. درواقع بافت بین سیاهرگ‌های بال‌‌ها، مانند شیشه به نظر می‌‌رسد و فاقد رنگی است که در دیگر پروانه‌‌ها دیده می‌شود، همچنین لبه‌ی بال‌‌ها نیز به رنگ قهوه‌ای تیره است.

قورباغه‌ شیشه‌ای

FIFI (5)

قورباغه‌ی شیشه‌ای با پوست شفاف در میان درختان جنگل‌های کوهستانی مرطوب در مرکز و جنوب آمریکا زندگی می‌کند. قورباغه شیشه‌ای اغلب در هنگام شب ظاهر می‌شود و رنگ سبز برگ‌ها از طریق پوست شفاف این دوزیست قابل مشاهده است و همین امر باعث پنهان ماندن از چشم شکارچیان می‌شود. قورباغه‌ی ماده مرتباً توده‌ی تخم‌های شفاف را که روی برگ‌ها قرار دارند، با کمک زبان خود مرطوب نگه می‌دارد.  می توان درون بدن این قورباغه، اندام داخلی بدن از جمله قلب، روده و عروق خونی رادید. در سال ۲۰۱۱ هنگامی که تصور می‌شد نسل آن‌ها منقرض شده است، یکی از آن‌ها در کناره‌های رودخانه الیلا دیده شد.

جراح ماهی شیشه‌ای

FIFI (10)

جراح ماهی‌های شیشه‌ای (Juvenile Surgeonfish) در بسیاری از مناطق آبی، مانند نیوزیلند دیده می‌شوند. کمپانی فیلم سازی والت دیزنی از این ماهی برای ساخت انیمیشن« در جستجوی دوری/نمو» استفاده کرده است. این ماهی در نهایت تا ۳۰ سانتی‌متر می‌تواند رشد کند و جزو ماهی‌های آکواریومی محبوب است.

کفشدوزک لاک شیشه‌ای

FIFI (6)

این حشره که شبیه کفشدوزک است، به‌‌طور کامل شیشه‌ای نیست و فقط لاک آن شفاف است. این شفافیت برای گمراه نمودن مهاجمان کاربرد دارد و روی آن نشانه‌‌هایی به معنای هشدار ظاهر می‌شود ، این حشره چند نوع مختلف دارد که محتویات زیر پوسته‌ی آن‌ها متفاوت و  بسیار زیبا هستند.

ماهی مرکب شیشه‌ای

FIFI (3)

ماهی مرکب شیشه‌ای (Sharpear enope squid)، بدنی شیشه‌ای دارد که با سلول‌های دارای رنگ‌دانه پوشیده شده است و زیر چشم‌‌های آن نیز دیگر اعضای شفاف قرار گرفته‌‌اند. این نقاط روشن حتی رنگ عوض می‌کنند و به استتار این جانور کمک می‌کنند. این نوع ماهی‌ مرکب معمولا در اقیانوس‌های گرمسیر و نیمه گرمسیر و در عمق ۲۰۰ تا ۱۰۰۰ متری یافت می‌‌شوند. در فارسی به این دلیل به آن ماهی مرکب می‌گویند که معمولا در مواقعی که احساس خطر می‌کند، از خود نوعی ماده‌ی سیاه‌رنگ همانند جوهر یا مرکب پخش می‌کند.

مورچه فرعون نیمه‌شیشه‌ای

FIFI (9)

مورچه فرعون، حشره‌ای ۲ میلی‌متری به رنگ زرد یا قهوه‌‌ای روشن و تقریبا شفاف است و  آفت به شمار می‌‌رود. فعلا خاستگاه اصلی این حشره مشخص نیست؛ اما در بخش‌های وسیعی از کره‌ی زمین از اروپا و آمریکا گرفته تا استرالیا و آسیای جنوب شرقی، یافت می‌شود.