هر چه بیشتر یاد بدهید بیشتر یاد می گیرید.مجله آموزشی آسان بود

ثبت نام کنکور سراسری دانشگاه آزاد

کنکور سراسری و کنکور دانشگاه آزاد از سال ۹۲ ادغام شد و به موجب این امر کلیه داوطلبانی که علاقه مند به تحصیل در دانشگاه آزاد یا دانشگاه های سراسری در سال تحصیلی ۹۸ – ۹۷ هستند می بایست در یک آزمون  که همان کنکور سراسری ۹۸ می باشد ، ثبت نام نمایند . برای بسیاری از داوطلبان در زمان ثبت نام سوالاتی از قبیل زمان ، نحوه و شرایط ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد ۹۸ ، نحوه خرید کارت اعتباری ، نحوه تهیه دفترچه ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد ۹۸ و … مطرح می باشد که در این مقاله قصد داریم به همه سوالات شما پیرامون ثبت نام کنکور سراسری دانشگاه آزاد ۹۸ پاسخ دهیم .

 

” کلیه حاضران در جلسه کنکور ۹۸ حق انتخاب رشته های با آزمون دانشگاه آزاد را دارند “

 

زمان و نحوه ثبت نام کنکور سراسری دانشگاه آزاد ۹۷

به دلیل ادغام شدن کنکور سراسری و کنکور دانشگاه آزاد ، علاقه مندان به تحصیل در رشته های با آزمون دانشگاه آزاد صرفا می بایست در آزمون سراسری که سازمان سنجش برگزار می کند شرکت نمایند . هر داوطلب با ثبت نام کنکور سراسری ۹۸ در هریک از رشته های ریاضی ، تجربی ، انسانی ، هنر و زبان و حضور در جلسه آزمون می تواند از دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۸ ، تمامی رشته محل های با آزمون  را انتخاب نماید . طبق اطلاع رسانی سازمان سنجش زمان ثبت نام کنکور ۹۸ از ۲۴ بهمن آغاز شده و تا ۲ اسفند ادامه دارد . کلیه داوطلبان اعم از علاقه مندان به تحصیل در دانشگاه سراسری و یا دانشگاه آزاد می توانند در موعد مقرر به سایت سنجش آموزش کشور مراجعه نموده و پس از خریداری کارت اعتباری ، ثبت نام نمایند . لازم به ذکر است شرکت یا عدم شرکت در کنکور ۹۸ محدودیتی برای ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد ۹۷ ایجاد نمی کند .

شرایط ثبت نام کنکور سراسری دانشگاه آزاد ۹۸

ثبت نام کنکور سراسری دانشگاه آزاد ۹۸ دارای شرایط عمومی و اختصاصی می باشد که در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۹۸ مفصلا به آن اشاره شده است . همچنین می توانید برای اطلاع از متن کامل شرایط مندرج در دفترچه ، مقاله شرایط ثبت نام کنکور سراسری ۹۸ را مطالعه کنید . در این میان داوطلبانی نیز هستند که هدف شان از شرکت در کنکور ۹۸ ، فقط و فقط شرکت در انتخاب رشته دانشگاه ازاد ۹۸ است و به هیچ وجه قصد شرکت در انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۸ را ندارند . برای این داوطلبان شرایط ثبت نام با سخت گیری کمتری اعمال می شود که در زیر به برخی از آنها اشاره کرده ایم :
۱ – اگر دانشجوی روزانه در یکی از دانشگاه های سراسری می باشید و قصد شرکت در کنکور ۹۸ برای قبولی در یکی از رشته محل های با آزمون دانشگاه آزاد را دارید ، می توانید پس از اطمینان از قبولی در انتخاب رشته دانشگاه ازاد ۹۷ ، درخواست انصراف از دانشگاه دولتی فعلی تان را اعلام نمایید و اجباری به انصراف از دانشگاه تا ۳۰ بهمن ۹۷ نیست ، حتی اگر ورودی ۹۷ هستید .
۲- اگر قبلا در یک دانشگاه دولتی با استفاده از مزایای تحصیل رایگان فارغ التحصیل شده اید و یا انصراف داده اید ، می توانید بدون ایجاد هیچ مشکلی درصورت کسب تراز قبولی دانشگاه آزاد ، در هر کدام از رشته محل های با آزمون به تحصیل مجدد بپردازید . به عبارت دیگر دانشگاه آزاد با سابقه تحصیل شما در دانشگاه های دیگر کاری ندارد .
۳ – داوطلبانی که قبلاً در کنکور سراسری شرکت کرده اند و دوبار در دوره روزانه پذیرفته شده اند ، طبق قوانین موجود در دفترچه ثبت نام کنکور ۹۸ ، از شرکت در کنکور سراسری محروم خواهند بود ولی اگر فقط داوطلب شرکت در انتخاب رشته دانشگاه آزاد باشند ، ممانعتی برای شرکت در کنکور ۹۸ نخواهند داشت .
۴ – فارغ التحصیلان رشته های وزارت بهداشت که طرح اجباری دارند و در حال انجام طرح نیروی انسانی خود هستند و یا هنوز طرحشان را نگذرانده اند ، می توانند در دانشگاه آزاد تحصیل کنند . لازم به ذکر است که این استعلام توسط مرکز مشاوره تحصیلی هیوا گرفته شده است و در آن اشاره شده که اجرای طرح همزمان با تحصیل در دانشگاه ازاد مانعی ندارد . هرچند طبق آخرین بخشنامه وزارت بهداشت ، داوطلبان مشمول طرح اجباری به شرط قبولی در یکی از رشته های پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی می توانند طرح خود را به پایان تحصیل منتقل کنند .

” تنها ۵ درصد از رشته محل های دانشگاه آزاد از طریق کنکور سراسری دانشجو می پذیرد “

 

برنامه ریزی کنکور سراسری دانشگاه آزاد ۹۸

برنامه ریزی کنکور ۹۸ برای ورود داوطلبان به دانشگاه سراسری و دانشگاه آزاد به دلیل برگزاری یک آزمون واحد ، یکسان می باشد . ولی نکته قابل تامل در انتخاب رشته دانشگاه آزاد آن است که به دلیل عدم تاثیر سهمیه مناطق و بومی گزینی ، پذیرش در رشته محل های دانشگاه آزاد برای متقاضیانی که در سهمیه منطقه یک و دو هستند بسیار راحت تر است از داوطلبانی که در سهمیه منطقه سه قرار دارند . این موضوع در کنار ظرفیت نسبتا بیشتر دانشگاه آزاد در رشته محل های پرمتقاضی باعث شده داوطلبان نسبت با سختی کمتری شانس قبولی در دانشگاه آزاد را داشته باشند .

 

 

رشته های با آزمون کنکور سراسری دانشگاه آزاد ۹۸

دانشگاه آزاد در سال های اخیر پذیرش در بیش از ۹۵ درصد رشته های گروه های آزمایشی ریاضی ، انسانی ، هنر و زبان را بصورت بدون کنکور کرده است و تنها رقابت کنکور سراسری دانشگاه آزاد بر سر برخی از رشته محل های پرطرفدار ریاضی ، انسانی ، هنر و زبان در شهر های بزرگ همچنین رشته محل های پزشکی و پیراپزشکی گروه آزمایشی تجربی می باشد . بنابراین انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۸ برای متقاضیان گروه آزمایشی تجربی رنگ و بوی جدی تری دارد و لازم به ذکر است که رشته های ارائه شده در این دانشگاه در گروه آزمایشی تجربی در رشته های زیر گروه پزشکی عبارت اند از پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی ، دامپزشکی ، پرستاری ، مامایی ، اتاق عمل ، علوم آزمایشگاهی ، علوم تغذیه ، هوشبری و بهداشت .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

للل
  • 0
  • 33
  • 11
  • 187
  • 47