علم برای دانش اموزان

یک بازی اعداد برای ارتباط با .E.T.

دانشمندان برای یافتن و حرف زدن با فضایی ها از ریاضی استفاده می کنند.

لیما لومیس

۲۳مارس۲۰۱۷

برگردان :م-خاقانی
بیگانگان در وسط بازی اعداد.آیا اعداد می تواند یک زبان جهانی برای ارتباط با بیگانگان باشد.برای پی بردن به این موضوع دانشمندان از ریاضی به عنوان راهی برای ارسال یک سلام و یا حسن نیت زمینی ها به بیگانگان و هر آنچه که در فضا گوشی برای شنیدن دارد استفاده می کنند.[/caption]


بنیاد آرکونیک با حمایت سخاوتمندانۀ خود بوسیلۀ تمام امکانات خود از قبیل کار های علمی، فناوری ، مهندسی و ریاضیات ایناین تفکر را امکان پزیر کند.


البته فعالیت کنونی دانشمندان در حقیقت دومین سری از تلاش های سه قسمتی برای یافتن موجودات فرا زمینی می باشد.در ۱۶ نوامبر سال ۱۹۷۴، ستاره شناسان بوسیلۀ تلسکوپ رادیویی آرسیبو در پورتوریکو یک سیگنال قوی به فضا فرستادند.هدف این سیگنال یک تودۀ ستاره است که در کنار کهکشان راه شیری ما قرار دارد. یک سری پیام فرستاده شد.. تعداداین پیامها درست برابر ۱۶۷۹ بود . ولی چرا این تعداد.

350_inline_arecibo_observatory

تلسکوپ ارسیبو در سال ۱۹۷۴دانشمندان در رصدخانه آرسیبو در پورتوریکو یک پیام ریاضی به فضا مخابره کردند.

آنها می دانستند عدد غیر معمول ۱۶۷۴از کجا بدست آمده است. از ضرب دو عدد ۲۳ و ۷۳٫هر یک از این عدد ها خود یک عدد اول است. عدد اول عددی است که فقط بر ۱ و خودش بخش پذیر است. وامکان ضرب این دو عدد درطبیعت بسیار کم است.. بتابر این دانشمندان امیدوار بودند که اگر هر بیگانه ای به این اعداد دسترسی پیدا کرد .بداند که این اعداد اشارتی از جهانی دیگر است.و پیام های مخفی (عکس هایی از DNA ، منظومۀ شمسی و حتی یک چوب خشک) این در خواست ها را رمز گشایی کنند.
جستجوی بیگانگان شاید مانند داستان های علمی تخیلی به نظر برسد. با این حال برای بسیاری از دانشمندان، آن را تبدیل به کسب و کار جدی کرده است.
در این بین با۳ نفر از کسانی که با ریاضیات دنبال حیات در جهان غیر از زمین هستند آشنا می شویم. اولین شخص احتمال وجود حیات در سیارات دیگر را محاسبه می کند. دومی برای سلام دان به E.T بهترین مکان را می یابد. و سومی کسی است که به دنبال زبانی مشترک برای صحبت با موجوداد فرا زمینی است.
که به احتمال زیاد اعداد خواهد بود.
اگر ما می توانستیم با بیگانگان صحبت کنیم
داگلاس واکوچ زمان زیادی را برای فکر کردن در مورد آنچه که او می خواهد به E.T بگوید صرف کرده است.او ریاست سازمان بین المللی METIدر کالیفرنیا و سانفرانچسکو را بعهده دارد.(METI مخفف پیام های هوش فرا زمینی) .گروه او ،تمرکز خود را در ارسال سیگنالها ی رادیو و تلوزیون به فضا به امید یافتن تمدن های فرا زمینی صرف می کند. Vakoch می خواهد به استفاده از نور های قوی ، مانند لیزر و یا شاید یک تلسکوپ رادیویی قدرتمند مانند تلسکوپ رادیویی آرسیبو شانس خود را در یافتن فرا زمینی ها امتحان کند. البته سوال مهم این است که چه نوع پیغامی را به فضا ارسال کند تا بیگانگان پیغام رادرک کنند.

در سال ۱۹۷۴ پیغام های ارسال شده به فضا این الگو را داشت. این الگو شامل اعداد از شمارۀ ۱ ت ۱۰ می باشد . نموداری از منظومۀ شمسی و الگویی از تلسکوپ آرسیبو

مطلبی که واکوچ میگفت این بود که ما انتظار نداریم که فرا زمینی ها انگلیسی یا آلمانی صحبت کنند.ولی میتوان اعداد را به عنوان یک زبان جهانی مد نظر داشته باشیم.
ایده ساده است.برای ساخت بسیاری از چیز ها دانستن ریاضی الزامی است.تکنولوزی که بتواند سیگنال های رادیویی را ارسال یا دریافت کند باید با ریاضیات پیشرفته نیز آشنا باشد. البته این ایده زیادهم تازه نیست چرا که در سال ۱۸۲۰ که ستاره شناسان هنوز هم فکر می کردند مردان کوچک سبزرنگ بر روی کرۀ ماه زندگی می کنند برای ارتباط بر قرار کردن با آن ها از هندسه و ریاظی اشکال هندسه راپیشنهاد داده بودند.
یک دانشمند پیشنهاد استفاده از اینه و یا کاشت درختان به منظور ایجاد یک مثلث عظیم در سیبری که قسمتی از خاک روسیه است را داده بود و دیگری نیز با حفر یک دایرۀ عظیم به شکل یک سپر بزرگ و پر کردن آن با نفت سفید را داده بود. سپس کسی نیز با ایجاد آتشی بزرگ طوری که از فضا قابل مشاهده باشد به فکر ارتباط با فضای یها افتاده بود. ولی با همۀ این ها دانشمندان استفاده از ریاضیاد را نه تنها برای نشان دادن مکان زندکی انسان ها بلکه هوشمند بودنمان را نیز به فضای ها نشان بدهدراه حل خوبی است.
برای این دانشمندان ، ریاضیات ، نه تنها یک راه وجودمان بلکه هوشمند بودنمان را نیز به بیگانگان نشان خواهدداد.
طرح واکوچ به فعالیتی که دانشمندان آرسیبو درسال ۱۹۷۴ انجام دادند کمی نزدیکتر بود. در آن زمان از یک سیستم دو تایی برای ارتباط با فرا زمینی ها استفاده می شد. دو سیگنال با فرکانس های کمی متفاوت. دانشمندان ، با ارسال سیگنال بصورت انفجار های پشت سر هم می توانند یک کد ویا یک نقاشی را الگو سازی کنند. گروه آرسیبو برای فرستادن یک پیغام متراکم و یا تصاویر از این کدها استفاده کرد .

واکوچ با چیز های ساده تر شروع کرد. شمارش

اولین پیام واکوچ استفاده از یک فرکانس و ارسال هفت سیکنال خواهد بود.«پینگ-پینگ-پینگ-پینگ-پینگ-پینگ-پینگ» و بعد دو سیگنال را با دو فرکانس جداگانه ارسال خواهدکرد.پینگ-پنگ-پنگ-پنگ-پنگ-پنگ-پینگ.این رشته را چهر بار دیگر تکرار خواهد کرد.و بعد هفت بار تکرار با «پینگ» به پایان خواهدرسید.اگر این الگو را روی کاغذ رسم کنید چیزی که بیگانگان بعد ازرمزگشایی سیکنال می بینند شما نیز خواهیددید . یک جعبه

ادامه دارد….

;